czwartek, 11 lipca 2013

Jura Krakowsko- Częstochowska

Chciałam jeszcze na chwilę wrócić do roku szkolnego, ale nie bez związku z wakacyjnymi wędrówkami.  Pokażę Wam trasę wycieczki, na jaką wybrali się uczniowie klas, które zwyciężyły w zbiórce makulatury ( pisałam o tym w poście pt. Święto Ziemi).

Trasa wycieczki rozpoczyna się w Olsztynie, gdzie można obejrzeć ruiny zamku królewskiego z XIV wieku.




 W latach 90-tych XX w. zamek został rozsławiony poprzez pokazy pirotechniczne i laserów. Warto  wybrać się na spacer między olsztyńskimi skałkami i wejść na wieżę zamkową by zobaczyć panoramę okolicy.
W roku 2003 na wieży starościńskiej utworzono punkt widokowy.Wzgórze na którym znajdują się ruiny zamku wykorzystywane jest przez paralotniarzy do uprawiania sportu.Warto tutaj przyjechać na odpoczynek kiedy dopisuje pogoda. Spacer wśród skałek i roztaczający się z zamkowego wzgórza ładny widok na okolicę powinien zadowolić każdego turystę.






   A potem ... spacerek...


Ścieżka przyrodnicza po rezerwacie Sokole Góry.



    Dochodzimy do Złotego Potoku, gminy Janów.

Tutaj możemy zobaczyć Pałac Raczyńskich
Pierwotnie na miejscu Pałacu Raczyńskich stał dwór obronny, zbudowany najprawdopodobniej w 1581 r., później kilkakrotnie przebudowany. Zmieniali się też jego właściciele.

Po wojnie w pałacu mieściło się Technikum Rolnicze, później Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego  a obecnie oddział Zespołu Parków Krajobrazowych i niewielka wystawa przyrodnicza. Po wojnie budynek był 4-krotnie remontowany.    
 
Pałacowy hol parteru zdobią pary kolumn i dekoracja stiukowa. Zachowała się drewniana klatka schodowa  oraz na piętrze część boazerii przytrzymującej tapety z materii. Pozostały także szafy biblioteczne  i kredens kuchenny oraz nieliczne meble i obrazy eksponowane w Dworku Krasińskiego. Pałac jest własnością Skarbu Państwa. Nikt z bezpośrednich właścicieli Pałacu, ani ich dzieci nie żyją, istnieją jedynie skoligaceni z Raczyńskimi  spadkobiercy z rodu Dębińskich.
Pałac Raczyńskich


 Usytuowany obok niego Dworek Krasińskich. Jego powstanie datowane jest na 1829 rok.

Po wojnie w dworku Krasińskich mieszkali m. in. nauczyciele Technikum Rolniczego, które działało w sąsiednim pałacu Raczyńskich. Następnie istniało tu Muzeum Biograficzne im. Zygmunta Krasińskiego, będące jednym z oddziałów Muzeum Częstochowskiego (1985-2007). Po 2007 r. obiekt był w dość złym stanie co zaniepokoiło władze gminy Janów. Jednak z prawnego punktu widzenia nie mogły wydawać pieniędzy na remont zabytku. Ostatecznie Muzeum Częstochowskie zwróciło dworek skarbowi państwa, a ten przekazał go w użytkowanie samorządowi terytorialnemu (2007 r.). Po tym fakcie gmina wyremontowała dworek i otworzyła w nim Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego.

Dworek Krasińskich

   
  Zaprezentuję Wam jeszcze dwa ciekawe zamki na naszej trasie, a mianowicie zamek
                                            w   Mirowie i Bobolicach.



Legenda

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera zzamkiem związana jest legenda o dwóch braciach, z których jeden władał zamkiem w Bobolicach a drugi w Mirowie. Bracia byli ze sobą bardzo zżyci, nie mogli się bez siebie obejść. Pewnego razu przybył posłaniec królewski i wezwał władcę Bobolic do wzięcia udziału w wojnie na Rusi. Drugi brat postanowił o chlebie i wodzie oczekiwać na powrót brata. Ten wrócił ze skarbami i piękną dziewczyną, w której zakochał się i pan Mirowa. Skarbami się podzielili a o tym kto poślubi dziewczynę miało zadecydować ciągnięcie losu. Wygrał brat z Bobolic. Od tej pory braterska miłość się skończyła. Pan Mirowa nie dawał za wygraną, tym bardziej że dziewczyna pokochała właśnie jego. Gdy władca Bobolic opuszczał zamek, jego żona i brat spotykali się w podziemiach łączących oba zamki. Gdy rzecz się wydała, pan Bobolic zabił brata a żonę zamurował w lochach. 


Mirów






















Jeden z najstarszych zamków na szlaku Orlich Gniazd. Usytuowany jest w bardzo malownicznej okolicy - dookoła rozpościerają się tzw. Skały Mirowskie. Posiada charakterystyczny strzelisty i surowy gotycki kształt. Ocalała część górna zamku i fragment dolnej.
Bobolice
 Królewski Zamek Bobolice został zbudowany przez Króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350-1352 roku.
W czasie potopu szwedzkiego, w 1657 roku, Szwedzi mocno zniszczyli zamek.
Pod koniec XX wieku, rodzina Laseckich - obecnych właścicieli Zamku - podjęła wyzwanie uratowania tego zabytku przed całkowitą zagładą. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego, przy pomocy polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie tego zabytku. W czerwcu 2011 relacja z rekonstrukcji pojawiła się w światowych mediach. Oficjalne otwarcie zamku po dwunastu latach prac nastąpiło 3 września 2011. Odbudowa została zrealizowana pomimo braku jakichkolwiek planów, szkiców czy rysunków zamku; jego kształt odtworzono na podstawie zachowanych ruin, posiłkując się wiedzą historyków i archeologów. W pracach wykorzystywano wyłącznie tradycyjne materiały (głównie kamień wapienny), opracowano też specjalną zaprawę murarską.


Pora wracać do domu.. Na tym kończymy całodniową wycieczkę po  
         Jurze Krakowsko- Częstochowskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz